ابزارهای آشپزخانه

زودپز چیست و چگونه عمل می کند؟ معرفی انواع آن

زودپز-چیست-بازارچه-اینترنتی-مارکیزم

با زیاد شند مشغله های افراد در طی روز، وسیله های زیادی برای پخت و پز غذا وارد بازار شده است تا با کمک از آن ها، سرعت در آشپزی بیشتر شود. همان طور که می دانید خانم ها همانند گذشته تمام وقت خود را در آشپزخانه صرف درست کردن غذا نمی کنند. بسیاری از آن ها شاغل هستند و یا ترجیح می دهند فعالیت های بیرون از خانه داشته باشند. از طرف دیگر آقایان نیز در عرصه آشپزی پررنگ تر از گذشته هستند. بنابراین وجود وسایلی برای تسریع در پخت غذا از واجبات است. زودپز چیست؟ سوالی است که در این مقاله مطرح کردیم و در ادامه به آن پاسخ جامعی خواهیم داد.

زودپز چیست؟

زودپر از جمله وسایل و ابزارهای محبوب در آشپزخانه است که می توان به وسیله آن، گوشت، مرغ و دیگر مواد غذایی را با حفظ ویتامین های موجود در آن، در کوتاه ترین زمان ممکن پخت!

زودپزها با فشار بخار آب کار می کنند که همین دلیل موجب زود پخته  شدن غذا می شود. این طرز کار از اولین زودپز ها تا زودپز های امروزی هیچ تفاوتی نکرده است. این وسیله نیز همانند دیگر وسایل کاربردی با گذشت زمان پیشرفت هایی داشته است. به طوری که دیگ های زودپز قدیمی از لحاظ ظاهری هیچ شباهتی به دیگ های زودپز امروزی ندارند و همچنین مواد اولیه ساخت آن ها نیز متفاوت است. امروزه برای ساخت زودپز اغلب از استیل اسفاده می شود.

انواع زودپز چیست؟

زودپزها عمدتا در دو نوع ساخته می شوند که در ادامه به توضیح درباره هر یک از آن ها می پردازیم:

  • زودپز برقی
  • زودپز گازی

1- زودپز برقی:

زودپز-برقی-بازارچه-اینترنتی-مارکیزم

زودپزهای برقی همان طور که از نام آن ها مشخص است، با استفاده از برق کار می کنند و دارای تنظیماتی هستند که به وسیله آن ها می توان غذای مد نظر را پخت. فشار یا PSI موجود در زودپزهای برقی معمولا پایین تر از مدل های گازی است. به همین دلیل، مدل های برقی نسبت به زودپز های گازی در مدت زمان بیشتری غذا را می پزند و پخت غذا در آن ها مقداری زمان بر خواهد بود.

این نوع زودپزها عمدتا دارای دوام بیشتر و کیفیت بالاتری نسبت به همتای گازی خود هستند. بنابراین قیمت بالاتری نیز خواهند داشت. این مدل دارای خصوصیت های ویژه ای هستند که از جمله آن ها می توان به تنظیم فشار، سرعت پخت و … اشاره کرد.

این مدل زودپزها دارای ایمنی بالاتری نسبت به همتای گازی خود هستند!

2- زودپز گازی:

زودپز-گازی-بازارچه-اینترنتی-مارکیزم

همه ما خاطراتی از زودپزهای گازی با سوت معروف آن ها داریم که در بچگی نباید به آن ها نزدیک می شدیم و در اخبار مدام از انفجار آن ها سخن می گفتند! بنابراین همانطور که پیش تر اشاره کردیم، از ایمنی کمتری برخوردارند.

اما از طرفی، سرعت پخت با این زودپرها بالاتر می باشد. زیرا میزان حرارتی که به وسیله وارد می شود، با استفاده از کم و زیاد کردن شعله گاز امکان پذیر خواهد بود. دوام این نوع زودپزها بالاست و اگر کار با آن را بلد باشید خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

فروشندگان بهترین برندهای زودپز

1- فروشگاه رحمت خواه

2-فروشگاه حاجیعلی

مزایای استفاده از زودپز چیست؟

مزایای-استفاده-از-زودپز-چیست-بازارچه-اینترنتی-مارکیزم

استفاده از زودپز از زمان های قدیم تر مرسوم بوده است و سال های سال است که این وسیله، یک ابزار کاربردی برای کسانی است که به صورت روزانه آشپزی می کنند. بنابراین این دستگاه از مزایای زیادی برخوردار است.

1- پخت مواد غذایی در زمانی کوتاه

از اصلی ترین مزایای این وسیله که از ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم این است که سرعت پخت غذا به دلیل فشار هوا در این ظروف بالاست. به وسیله زودپز شما می توانید در کمترین زمان ممکن گوشت، سبزیجات و … را بپزید و غذای خود را آماده کنید. در دنیای شلوغ امروزی، که هر شخصی هزاران کار را بایستی هندل کند، این وسیله بسیار کاربردی خواهد بود.

2- حفظ ارزش غذایی در مواد غذایی!

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که استفاده از زودپز باعث حفظ ویتامین و عناصر مغذی موجود در مواد غذایی می شود. زمانی که در حالت معمولی غذای شما به مدت 6 ساعت بر روی اجاق گاز می باشد ممکن است برخی از ویتامین های غذا از بین رفته و ارزش مغذی آن بخار شود. اما به کمک زودپز شما می توانید اکثر ویتامین ها را حفظ کرده و غذای سالم تری را داشته باشید! زیرا در زمانی کم تر مواد غذایی با فشار هوا پخته می شوند و این موضوع سبب می شود تا در طی مدت پخت، مواد مغذی آن از بین نروند.

3- دمای آشپزخانه

اگر توجه کرده باشید، در زمان پخت مواد غذایی فضای داخلی آشپزخانه گرم می شود و تعادل دمایی از بین خواهد رفت. اما با استافده از زودپز برای پخت و پز، این اتفاق رخ نخواهد داد.

4- یار محیط زیست

دستگاه بخارپز یار محیط زیست می باشد بدین معنی که در زمان و انرژی صرفه جویی می کند، در مجموع شما با مصرف کمتر گاز یا برق می توانید غذای خود را طبخ کنید.

معایب استفاده از زودپز

زودپز با فشار بخار آب کار می کند. در صورتی که بخار آب ایجاد شده نتواند از زودپز خارج شود، احتمال ترکیدن آن وجود دارد. بنابراین، قبل از هر بار استفاده سوپاپ های زودپز را چک کنید که با مواد غذایی پر نشده باشند. البته این موضوع در خصوص زودپزهای گازی می باشد زیرا زودپزهای برقی با توجه به امکاتان و تنظیماتی که دارا هستند به صورت خودکار خاموش شده و از رخداد اتفاقات ناگوار جلوگیری خواهد کرد.

در هنگام خرید زودپز باید به چه نکاتی توجه داشته باشیم؟

در-هنگام-خرید-زودپز-باید-به-چه-نکاتی-توجه-داشته-باشیم-بازارچه-اینترنتی-مارکیزم

  • نوع زودپز:

قبل از خرید لازم است تا اطلاعات دقیقی از دو نوع آن بدست آوردی و سپس با توجه به نیاز و بودحه خود یکی از انواع برقی و یا گازی آن را انتخاب کنید

  • قیمت زودپز:

این روزها که اکثر افراد با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، در نظر گرفتن میزان بودجه اختصاصی برای خرید یک کالا بسیار مهم و ضروری است. بنابراین لازم است تا کمی در بازار جستجو کنید تا بهترین و مناسب ترین گزینه با قیمت مقرون به صرفه را خریداری کنید.

  • برند:

برند یک فاکتور مهم در انتخاب هر نوع کالایی است. برندهای معروف ممکن است گران تر باشند اما مطمئنا از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود. بنابراین لازم است تا در هنگام خرید توجه کنید که برند زودپز چیست!

  • جنس بدنه زودپز:

معمولا جنس بدنه زودپزها از آلومینیوم یا استیل ضد زنگ می باشد. ازپیشنهاد می کنیم خرید زودپز با بدنه استیل ضد زنگ را در اولویت قرار دهید، زیرا هم دوام بالایی دارند و هم سرعت پخت در آن ها بالاتر است.

  • ظرفیت زودپز:

زودپزهای با گنجایش های متونعی در بازار موجود می باشند. گنجایش زودپزها با واحد لیتر مشخص می شود. عموما زودپز 4 لیتری برای خانواده دو نفره مناسب است. و برای یک خانواده 4 تا 7 نفره، زودپز با ظرفیت 8 تا 10 لیتر مناسب است.

زودپزها با گنجایش بیشتر نیز در بازار موجود است که بایستی با توجه به میزان استفاده خود آن ها را انتخاب نمایید.

  • داشتن سوپاپ فشار

اگر زودپز انتخابی شما مجهز به سوپاپ فشار باشد. در صورت وارد شدن بخار زیاد به زودپز، وسیله سوت می زند و یا اینکه بخار اضافی از کنار سوپاپ خارج نی شود. این قابلیت ضریب ایمنی زودپز را هم بالا می برد.

  • شستشوی زودپز

اگر از ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف خود استافده می کنید، در زمان خرید توجه داشته باشید زودپزی را انتخاب کنید که قابلیت شستشوی اجزای آن در ماشین ظرف شویی وجود داشته باشد.

  • توجه به ایمنی

زودپزی را خریداری نمایید که سیستم قفل خودکار بر روی درب آن وجود داشته باشد. این وسیله باید دارای سوپاپ اطمینان باشد تا در مواقع خطر خیالتان از بابت خروج فشار راحت باشد. این ویژگی باعث جلوگیری از به وجود آمدن خسارت می شود.

از دیگر نکاتی که باید به آن توجه کنید این است که: درب زودپز به خوبی محکم شود تا هوای داغ از میان آن عبور نکند. و همچنین دستگیره های محکمی داشته باشد. و علاوه بر آن، سوپاپ اطمینان آن مطابق با استانداردهای موجود طراحی شده باشد تا زمانی که فشار هوا در داخل آن زیاد شد، به طور خودکار آن را خارج نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *