لوازم برقی, لوازم برقی آشپزخانه

نمک ماشین ظرفشویی برای چیست و چه مقدار از آن باید استفاده کرد؟

نمک-ماشین-ظرفشویی-برای-چیست-و-چه-مقدار-از-آن-باید-استفاده-کرد؟

استفاده موثر از نمک ماشین ظرفشویی و مواد شوینده برای تمیز کردن ظروف به بهترین شکل ممکن ضروری است. دریابید که آنها چگونه کار می کنند، چه کار می کنند و چه مقدار از هر کدام باید استفاده کنید. بنابراین در این مقاله درباره “نمک ماشین ظرفشویی برای چیست” و پیرامون آن صحبت خواهیم کرد.

نمک ماشین ظرفشویی چیست؟

 1. نمک ماشین ظرفشویی کلرید سدیم است، همان ماده شیمیایی که نمک های سفره و دریا را می سازد. شما نباید از نمک خوراکی استفاده کنید زیرا بسیار ریزتر است و می تواند ماشین ظرفشویی شما را مسدود کرده و به آن آسیب برساند. اندازه گرانول نمک ماشین ظرفشویی بزرگتر است و تضمین می کند که نمک کندتر حل می شود بدون اینکه واحد نرم کننده مسدود شود.
 2. نمک ماشین ظرفشویی در واقع وارد ماشین ظرفشویی نمی شود، بلکه قبل از تخلیه با فاضلاب از طریق واحد نرم کننده جریان می یابد.
 3. روشی که نمک ماشین ظرفشویی کار می کند، تامین سدیم برای “رزین های تبادل یونی” ماشین ظرفشویی است که در نرم کننده قرار دارند. هنگامی که توسط سدیم بازسازی می‌شوند، یون‌های منیزیم و کلسیم را که باعث آب سخت می‌شوند، جذب و به دام می‌اندازند.
 4. نمک ماشین ظرفشویی دارای دانه های بسیار بزرگ تری نسبت به نمک معمولی است تا به حل شدن آنها بدون خطر ایجاد انسداد کمک کند که منجر به خراب شدن واحد نرم کننده شود. برای نمک ریز خطر واقعی است!

نمک ماشین ظرفشویی برای چیست و چرا ماشین های ظرفشویی به آن نیاز دارند؟

نمک-ماشین-ظرفشویی-برای-چیست-و-چرا-ماشین-های-ظرفشویی-به-آن-نیاز-دارند

مواد شوینده ماشین ظرفشویی در آب نرم بهترین عملکرد را دارد، بنابراین نمک می تواند به تمیز کردن بهتر شما کمک کند.
آب سخت می تواند به مرور زمان باعث کدر شدن لیوان ها شود و همچنین داخل ماشین ظرفشویی شما را با رسوب آهک مسدود کند.
نمک ماشین ظرفشویی از این جهت که خالص و 100% NaCl است، با نمک خوراکی متفاوت است و هیچ ماده ضد گیرایی ندارد. این باید باشد زیرا سدیم موجود در نمک ماشین ظرفشویی با گلوله های رزین در ماشین ظرفشویی شما ترکیب می شود تا سختی را جذب کند. گلوله های رزین دارای بار اتمی منفی و نمک ماشین ظرفشویی دارای بار اتمی مثبت هستند.

کلسیم و منیزیم با یون‌های سدیم تعویض می‌شوند و «سختی» را از بین می‌برند و آب را نرم می‌کنند. بنابراین، هر گونه مواد ضد جوش یا نمک منیزیم، هدف از بین بردن منیزیم را شکست می دهد. هنگامی که ذخایر سدیم گلوله های رزین تمام شد، افزودن نمک ماشین ظرفشویی آنها را مجددا تنظیم می کند، بنابراین می توانند بیشتر جذب شوند.

نمک ماشین ظرفشویی سیستم نرم کننده آب ماشین ظرفشویی را تازه می کند. ماشین ظرفشویی به آب نرم نیاز دارد تا لیوان ها براق، تمیز و عاری از لکه های آب شوند.

آب سخت حاوی مقادیر زیادی کربنات کلسیم است که به نام آهک نیز شناخته می شود. استفاده از آب سخت در ماشین ظرفشویی می تواند منجر به رسوب آهک روی ظروف شود و به طور بالقوه به دستگاه آسیب برساند. به همین دلیل است که نرم کردن آبی که دارای سختی بالاتر از یک آستانه خاص است، بسیار مهم است.

نیاز ماشین ظرفشویی به نمک

نیاز-ماشین-ظرفشویی-به-نمک

 • از ایجاد آهک جلوگیری می کند

پر کردن نمک ماشین ظرفشویی می تواند منجر به تجمع کمتر رسوبات آهکی در دستگاه شما شود زیرا آب را هنگام جاری شدن به داخل محفظه تمیز کردن نرم می کند. در مجموع، عملکرد بهتر ماشین به این معنی است که احتمال خرابی سایر قطعات نیز کمتر است. می‌توانید از تامین‌کننده‌تان سطوح سختی منطقه خود را بپرسید و برخی می‌توانند از طریق وب‌سایت خود به شما اطلاع دهند. خوب است که عادت کنید سطح نمک را به طور مرتب (یعنی یک بار در ماه) چک کنید و مطمئن شوید که مخزن نمک همیشه پر است.

 • دیگر هیچ نقطه و واترمارکی وجود ندارد

لکه ها و واترمارک ها بدون استفاده از نمک ماشین ظرفشویی می توانند به یک مشکل دائمی تبدیل شوند. این علائم زمانی که آب سفت است ایجاد می شود و باعث می شود مواد شوینده کارایی کمتری داشته باشد. از آنجایی که نمک ماشین ظرفشویی به طور موثر آب را نرم می کند، این رسوبات سنگین آهک در ماشین ظرفشویی شما جمع نمی شوند و به تمیزتر به نظر رسیدن ظروف شما کمک می کنند.

نحوه استفاده و محل ریختن نمک ماشین ظرفشویی

محفظه نمک ماشین ظرفشویی شما معمولاً در پایین ماشین، نزدیک فیلتر قرار دارد. برای دسترسی به آن باید قفسه پایینی را بیرون بکشید و باید یک قیف کوچک همراه ماشین ظرفشویی خود داشته باشید تا مطمئن شوید که تمام نمک داخل سوراخ می رود.

نمک را فقط تا سطح آب داخل محفظه نمک پر کنید. مقداری که وارد می کنید بستگی به ماشین ظرفشویی شما دارد، بنابراین اندازه گیری دقیقی برای این فرآیند وجود ندارد.

میزان استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

میزان-استفاده-از-نمک-ماشین-ظرفشویی

شما اغلب می توانید میزان نمک را در ماشین ظرفشویی خود تنظیم کنید تا با سختی آب منطقه خود مطابقت داشته باشد.
برای اینکه بفهمید آب خانه شما چقدر سخت است، با تامین کننده آب خود مشورت کنید – معمولاً می توانید اطلاعات را به صورت آنلاین پیدا کنید. شما می توانید غلظت یون های کلسیم و منیزیم را، معمولاً بر حسب میلی مول در لیتر (mmol/l) بیابید.

سپس به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید تا متوجه شوید کدام تنظیم بهتر عمل می کند. اکثر ماشین‌های ظرفشویی هم اکنون دارای چراغ پرکننده نمک هستند. اگر ماشین ظرفشویی شما چراغ های نشانگر ندارد، ایده خوبی است که نمک را حدود یک بار در ماه پر کنید.

و فقط نمک را در واحد نرم کننده بریزید. نمکی که در واحد نرم کننده می ریزید در واقع هرگز به ظروف شما برخورد نمی کند. فقط در خود واحد می ماند. اگر نمک خالی در ماشین ظرفشویی رها کنید، نه تنها به درستی کار نمی کند، بلکه ممکن است باعث ایجاد ظروف کمی کثیف (یا شور) نیز شود.

هرگز نمک را در نقاط دیگری که برای مواد شوینده معمولی، ماشین ظرفشویی یا مواد شوینده مشخص شده اند قرار ندهید، زیرا این کار می تواند به راحتی دستگاه شما را خراب کند.

مواد تشکیل دهنده نمک ماشین ظرفشویی:

نمک ماشین ظرفشویی مانند نمک خوراکی از کلرید سدیم تشکیل شده است. با این حال، نمک ماشین ظرفشویی به صورت دانه های درشت برای جلوگیری از گرفتگی مخزن نمک ماشین ظرفشویی در حالی که نمک سفره ریز آسیاب شده است، عرضه می شود. اگرچه ممکن است کمی وسوسه انگیز باشد، اما از نمک سفره در ماشین ظرفشویی خود استفاده نکنید. انجام این کار می تواند به سیستم نرم کننده آب آسیب برساند.

مرحله به مرحله: استفاده از نمک ماشین ظرفشویی

مرحله-به-مرحله-استفاده-از-نمک-ماشین-ظرفشویی

1. سختی آب را تعیین کنید.

قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی برای اولین بار، باید میزان سختی آب را دریابید. دو راه برای انجام این کار وجود دارد:

 • یک آزمایش خانگی سریع با نوار تست سختی آب انجام دهید.
 • به قبض آب خود نگاه کنید: اغلب نشان دهنده سختی آن است.
 • از تامین کننده آب خود بپرسید

2. تنظیمات ماشین ظرفشویی خود را تنظیم کنید.

هنگامی که سختی آب را فهمیدید، تنظیمات ماشین ظرفشویی خود را مطابق با آن تنظیم کنید. قانون سرانگشتی این است که هر چه آب سخت‌تر باشد، تنظیم بالاتر و نمک بیشتری را ماشین ظرفشویی شما وارد می‌کند. برای تعیین اینکه از کدام تنظیم استفاده کنید، به جدول سختی آب در دفترچه راهنمای کاربر مراجعه کنید.

3. نمک را با استفاده از قیف نمک ماشین ظرفشویی اضافه کنید.

مخزن نمک ماشین ظرفشویی از طریق کف ماشین ظرفشویی قابل دسترسی است. درپوش را باز کرده و با استفاده از قیف نمک ماشین ظرفشویی، نمک ماشین ظرفشویی را در آن بریزید. برای جلوگیری از آسیب احتمالی به داخل دستگاه، همیشه یک بار را بلافاصله پس از پر کردن مخزن نمک اجرا کنید. به این ترتیب نمک باقیمانده باعث خوردگی داخلی فلزی ماشین ظرفشویی نمی شود.
نکته حرفه ای: وقتی چراغ پر کردن مجدد یا نماد نمک در صفحه کنترل ماشین ظرفشویی شما روشن شد، نمک را پر کنید.

قرص ماشین ظرفشویی همه کاره و نمک ماشین ظرفشویی

قرص-ماشین-ظرفشویی-همه-کاره-و-نمک-ماشین-ظرفشویی

نمک ماشین ظرفشویی برای چیست؟ بسیاری از زبانه های همه کاره حاوی نمک ماشین ظرفشویی هستند. بنابراین ممکن است تعجب کنید: آیا اگر از قرص استفاده کنم به نمک ماشین ظرفشویی نیاز دارم؟ بستگی به سختی آب شما دارد. اگر در یک منطقه آب سخت زندگی می کنید، نمک ضروری است – برای تمیز کردن هر روز شیشه های بدون لک و دستگاهی که به طور قابل اعتمادی در طولانی مدت کار می کند. در مناطق نسبتاً نرم، زبانه های ماشین ظرفشویی همه در یک کافی است.

آیا به نمک ماشین ظرفشویی در ناحیه آب نرم نیاز دارم؟

زمانی که ماشین ظرفشویی شما نو است، یا اگر هرگز نمک را پر نکرده اید، ایده خوبی است که این کار را انجام دهید. می توانید تنظیمات سختی آب را در ماشین ظرفشویی خود تنظیم کنید تا برای آب نرم مناسب باشد. بعید است که مجبور شوید نمک را اغلب، اگر هرگز، پر کنید، اما در هر صورت، جلوگیری از کدر شدن عینک، ایمن است.

اگر از قرص های همه کاره استفاده می کنید به نمک ماشین ظرفشویی نیاز دارید؟

قرص های همه کاره دارای مقداری نمک برای کمک به پر کردن نرم کننده آب هستند، اگرچه ما همچنان توصیه می کنیم اگر می خواهید بهترین نتیجه را داشته باشید، نمک ماشین ظرفشویی را اضافه کنید. این به این دلیل است که نمک موجود در قرص اغلب برای محافظت از ظروف در برابر کدر شدن بیش از حد شستشو کافی نیست.

مشکلات متداول نمک ماشین ظرفشویی:

مشکلات-متداول-نمک-ماشین-ظرفشویی

آیا در ماشین ظرفشویی من نمک زیادی وجود دارد؟

نمک ماشین ظرفشویی برای چیست؟ هر زمان که نمک را در ماشین ظرفشویی خود پر می کنید، قصد دارید یک نمک آب شور درست کنید، بنابراین نمی خواهید آن را تا حدی پر کنید که آب داخل آن سرریز شود. اگر این کار را انجام داده اید، شستن آن با آب می تواند کمک کند که نرم کننده با نمک مسدود نشود.

چرا مخزن نمک ماشین ظرفشویی پر از آب است؟

بعد از اولین باری که از آن استفاده می کنید، واحد نرم کننده شما باید همیشه مقداری آب در خود داشته باشد. نیازی به پر کردن مجدد آن نخواهید داشت.

چرا ماشین ظرفشویی مدام نمک می خواهد؟

اگر در یک منطقه آب سخت زندگی می کنید و اغلب ماشین ظرفشویی خود را روشن می کنید، ممکن است مجبور شوید هر ماه نمک را دوباره پر کنید. اگر فکر می کنید مجبور هستید آن را به دفعات دوباره پر کنید، می توانید تنظیمات سختی آب را در ماشین ظرفشویی خود کاهش دهید. دستورالعمل نحوه انجام این کار باید در دفترچه راهنما باشد.

سوالات متداول:

آیا ماشین ظرفشویی بدون نمک کار می کند؟

بستگی به سختی آب شما دارد:

 1. آب سخت: ماشین ظرفشویی شما برای تمیز کردن هرچه بهتر و جلوگیری از آسیب ناشی از تجمع رسوب آهک به نمک ماشین ظرفشویی نیاز دارد.
 2. نسبتاً نرم/کمی سخت: زبانه‌های همه در یک معمولاً کافی هستند.
 3. آب نرم: نیازی به افزودن نمک ماشین ظرفشویی نیست.

به کتابچه راهنمای کاربر ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید و برای جزئیات بیشتر با تامین کننده آب محلی خود تماس بگیرید.

آیا می توانم از نمک معمولی در ماشین ظرفشویی استفاده کنم؟ آیا می توان از نمک خوراکی در ماشین ظرفشویی استفاده کرد؟

خیر، استفاده از نمک خوراکی در ماشین ظرفشویی توصیه نمی شود. اگرچه هر دو ترکیب شیمیایی یکسانی هستند، نمک سفره بسیار ریزتر است و می تواند مخزن نمک دستگاه را مسدود کند.

آیا نمک ماشین ظرفشویی همان نمک خوراکی است؟

در حالی که آنها همان ترکیب شیمیایی هستند – کلرید سدیم – دانه های نمک ماشین ظرفشویی درشت تر هستند. این به حل شدن مناسب آن کمک می کند و از مسدود شدن سیستم نرم کننده ماشین ظرفشویی شما جلوگیری می کند.

به جای نمک ماشین ظرفشویی از چه چیزی می توانم استفاده کنم؟

ما به شدت توصیه می کنیم که از نمک ماشین ظرفشویی استفاده کنید. این به طور گسترده در اکثر سوپرمارکت ها در دسترس است و بسیار مقرون به صرفه است.

آیا می توانم از نمک ماشین ظرفشویی در ماشین لباسشویی استفاده کنم؟

ماشین لباسشویی مخزن نمک ندارد. استفاده از نمک ماشین ظرفشویی برای از بین بردن رسوبات آهک می تواند باعث خوردگی درام ماشین لباسشویی شود و ممکن است بقایایی روی لباس باقی بماند. بنابراین به شدت توصیه نمی شود. درباره مراقبت از ماشین لباسشویی خود بیشتر بدانید.

آیا به نمک ماشین ظرفشویی در منطقه آب نرم نیاز دارم؟

اگر تشخیص داده اید که آب شما نرم است – با اندازه گیری با نوار تست خانگی، مراجعه به صورت حساب آب یا درخواست سرویس آب – معمولاً نیازی به پر کردن مخزن نمک ماشین ظرفشویی ندارید.

چه مقدار نمک باید در ماشین ظرفشویی خود بریزید؟

محفظه نمک را پر کنید تا آب جابجا شود و تمام شود. در صورت شک، به دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی خود مراجعه کنید. هنگامی که چراغ پر کردن نمک روی صفحه کنترل ماشین ظرفشویی روشن می شود، محفظه نمک را دوباره پر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *