ظروف چینی

چینی استخوانی چیست؟ تفاوت چینی استخوانی با پرسلاین در چیست؟

چینی-استخوانی-مارکیزم-02

هر خانه ای نیاز به ظروف غذاخوری دارد، چه برای استفاده روزانه، چه برای هنگام پذیرایی از مهمان! اگر قصد خرید ظروف غذاخوری چینی را دارید باید با انواع آن آشنایی کامل داشته باشید تا در زمان خرید و مراجعه به بازار دچار سردرگمی نشوید. یکی از انواع این چینی هاف ظروف چینی استخوانی است که در ادامه به بررسی ویژگی ها و تفاوت آن با دیگر انواع چینی خواهیم پرداخت.

چینی استخوانی چیست؟

همان گونه که از اسم این محصول مشخص است، چینی استخوانی نوعی از انواع ظروف چینی است که در مواد اولیه آن از پودر استخوان استفاده شده است. همچنین در مراحل تولید آن تفاوت هایی با روش های تولید ظروف چینی معمولی وجود دارد. چینی استخوانی نوعی پرسلان است که از خاکستر استخوان، مواد فلدسپاتیک و کائولن تشکیل شده‌ که حاوی حداقل 30 درصد فسفات حاصل از استخوان حیوانات و فسفات می باشد.

ویژگی های چینی استخوانی

ظروف چینی استخوانی دارای ویژگی هایی می باشد که باعث تمایز آن از دیگر ظروف چینی می باشد که در ادامه ممکن است به دلیل همین تمایز، تغییر نظر دهید و تمایل شما به سمت خرید چینی استخوانی برود! برای دانستن این ویژگی ها با این مقاله همراه باشید:

1- شفافیت

جنس این محصولات به گونه ای است که اگر یک قطعه از این ظروف را در مقابل یک منبع نور مانند لامپ نگه داریدف توانایی عبور نور از خود را دارد. به همین دلیل شفافبت یکی از ویژگی های بارز این سری از ظروف چینی می باشد.

2- رنگ و وزن و ویژگی های ظاهری

وزن این سری از ظروف چینی از دیگر انواع ظروف چینی و سرامیکی سبک تر است که این یک مزیت است که استفاده از آن را راحت تر می کند. از طرفی، وجود پودر استخوان در ترکیب ساخت این ظروف، رنگ سفید شیری به آن بخشیده که موجب زیبایی و چشمگیر شدن این محصولات شده است.

چینی با خمیر یا گل نرم در کل ظاهر و بدنه ای دلپذیرتر دارد. این نوع ظروف، با ظاهر بسیار لطیف شناخته می شود (بسیار لطیف تر از چینی ساده)

3- عدم وجود مواد سمی چون سرب

در کنار داشتن ظاهر و استقامت و زیبایی، سلامت و بهداشت نیز بسیار حائز اهمیت می باشد. موضوعی که با سلامت افراد سرو کار دارد. این ظروف فاقد عناصر سرب و کادمیوم می باشد و به عنوان ایمن‌ ترین ظروف شناخته می شوند. ماده خاکستر استخوان موجود در خمیر اولیه آن، برای سلامتی مضر نبوده، حتی خاکستر استخوان دارای عناصری می باشد که برای سلامتی مفید است.

4- شستشوی راحت

استفاده از این ظروف برای منزل و کاربرد روزانه بسیار عالیست، زیرا که این ظروف بعد از دو مرتبه پخت و لعاب دادن دارای سطحی صاف و صیقلی می باشد که شست و شوی آن ها راحت کرده است.

5- استقامت و دوام بالا

چینی-استخوانی-مارکیزم-01

برعکس ظاهر این ظروف که حالتی شفاف و در عین حال شکننده دارد، دارای مقاومت و دوام بالایی هستند که یکی از مزیت ها و ویژگی های مهم آن ها به شمار می روند. به همین دلیل، این ظروف، ظروف مناسبی برای لستفاده روزانه، استافده در هتل ها و رستوران ها و … تبدیل شده است.

چگونه از ظروف چینی استخوانی مراقبت کنیم؟

نحوه نگهداری و حفظ کیفیت محصولات یکی از دغدغه های ما برای کالاهایی است که می خریم. در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که کمک می کند تا عمر مفید ظروف چینی استخوانی شما بیشتر شود.

نحوه شستشو

این ظروف از ظروف غذاخوری درجه یک و با بالاترین سطح می باشد به همین دلیل توصیه می شود این ظروف با دست شسته شود و از ماشین ظرفشویی برای شستشوی آن ها استفاده نشود. همانگونه که در قسمت بالاتر نیز اشاره کردیم، به دلیل بافت و مواد به کار رفته در ساخت این ظروف، شستن این ظروف با دست به راحتی صورت می گیرد.

البته استفاده از ماشین ظرفشویی در شستشوی این ظروف بسته به توصیه کارخانه سازنده آن دارد. پس به این نکات ریز توجه داشته باشید.

توجه به دمای آب

توصیه می‌شود از آب با دمای کمتر از 80 درجه سانتیگراد استفاده شود.

استفاده در ماکروویو

برای بالا بردن عمر مفید ظروف خود باید دقت کنید که می توان از آن ها در ماکروویو استفاده کرد یا خیر! توصیه می شود از این ظروف در ماکروویو استفاده نشود اما باز بهتر است به دستورالعمل ها و راهنماهای کارخانه سازنده ظروف خود مراجعه کنید.

تغییرات درجه حرارت

از تغییر ریشه‌ای دما جلوگیری کنید. این عمل به طولانی تر شدن عمر مفید ظروف شما کمک شایانی خواهد کرد.

ضربه و سایش

چینی-استخوانی-مارکیزم-03

همان طور که قبل تر اشاره کردیم، این نوع ظروف چینی به فوق العاده ای قوی و مقاوم هستند، اما مانند ظروف ملامینه با دوام و نشکن نیستند و نیاز به مراقبت دارند.

از خراشیدن و ضربه به ظروف خودداری کنید! این موضوع اولین قدم در حفظ سلامت ظروف است که همگی در جریان آن هستیم. به صورت کلی ظروف چینی به دلیل شکنندگی بالا نیازمند مراقبت فراوانی در این زمینه هستند.

تفاوت ظروف چینی استخوانی و چینی پرسلین

اگر در تشخیص چینی استخوانی از دیگر انواع چینی مهارت کافی نداریدف نگران نباشید زیرا تنها کافی است به تمایز آن ها دقت کنید. ما لیستی از این ویژگی ها را ذکر کردیم تا کار شما راحت شود! چینی استخوانی و چینی پرسلاین تفاوت هایی اساسی در نحوه تولید دارد که متاسفانه در هنگام خرید نمی توانید متوجه آن ها شوید، پس بهتر است از موارد زیر استفاده کنید:

وزن:

  • یکی از اصلی ترین ویژگی های چینی های استخوانی وزن سبک آن هاست. به همین منظور هنگام خرید چینی کافی است وزن آن ها را دیگر چینی ها مقایسه کنید تا از کیفیت آن و چینی استخوانی اصل بودن آن مطمئن شوید.

صدا:

  • ظروف چینی در برخورد ایجاد صدای ضخیم و سنگین می‌کند و اساساً هیچ پژواکی ندارد، اما اگر دو کاسه ظروف چینی استخوانی درجه یک را روی تخت قرار دهید و با دست باعث برخورد آن‌ ها شوید، صدای زنگ و پژواک ایجاد می کنند.

شفافیت و عبور نور

  • تنها کافی است در هنگام خرید، ظروف را مقابل نور قرار دهید، اگر نور را از خود عبور داد می توانید مطمئن شوید که ظروف چینی از نو استخوانی است!

رنگ:

  • رنگ سفید مایل به شیری باعث می شود تا در نگاه اول بتوانید متوجه شودی ظرفی که قصد خرید آن را دارید، از نوع چینی استخوانی است یا نه!

ظاهر:

  • به دلیل تفاوت تکنولوژی و مواد اولیه، چینی استخوانی، در مقایسه با ظروف چینی، بافت نازک تر و صاف‌تری دارد.

مواد اولیه:

چینی-استخوانی-مارکیزم-04

  • ظروف پرسلاین از کائولین ساخته می شود. کائولین نوعی خاک رس سفید است که پس از حرارت دیدن سفیدی خود را حفظ می کند. معمولا با لایه ای شفاف لعاب می شود که سفیدی ظرف را نمایان می کند. در مقابل، چینی استخوانی از خاک رس سرامیکی نیمه شفاف که دارای حداقل 25 درصد خاکستر استخوان گاو نر است ساخته می شود.

روش تولید چینی استخوانی

چینی استخوانی بسیار شبیه به چینی پرسلاین تولید می شود. تنها تفاوتی که دارد این است که به دلیل دامنه شیشه سازی پایین تر و خاصیت پلاستیسیته کمتر، باید از آن مراقبت بیشتری گردد. همچنین در چینی استخوانی معمولا از خاکستر استخوان گاو استفاده می شود و آهن کمتری دارد.

برای بدست آوردن خاکستر استخوان، آن ها را خرد می کنند و با حرارت ۱۲۵۰ درجه سانتی گراد تکلیس می نمایند. سپس ماده بدست آمده را آسیاب می کنند و بعد از آن به مواد اولیه تولید چینی اضافه خواهد شد. این ماده با مواد اولیه دیگر، مخلوط می شود و خمیری که از آن ها بدست می آید در قالب های ظروف مختلف ریخته و با دمای 1200 درجه سانتی گراد پخته می شود. چینی استخوانی قیمت بالایی دارد و به همین دلیل جزء کالاهای لوکس محسوب می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *