لوازم برقی, لوازم برقی آشپزخانه

چه ظروفی برای ماکروفر مناسب است؟ کدام ظروف مناسب نیست؟

چه-ظروفی-برای-ماکروفر-مناسب-است-مارکیزم01

اگر برای گرم کردن و پخت و پز به صورت مکرر از ماکروفر استفاده می کنید لازم است بدانید که نمی توانید از هر ظرفی برای این کار بهره بگیرید! ماکروفر عمر مفید بعضی از ظروف را کم می کند و باعث می شود تا آن ها آسیب ببینند. از طرفی، بعضی از ظروف در برابر حرارت مقاوم نیستند و در دمای بالا به سرعت می شکنند. به همین دلایل لازم است تا بدانید چه ظروفی برای ماکروفر مناسب است؟

البته لازم به ذکر است که در مقابل باید بدانید تا چه ظروفی برای استفاده در ماکروفر مناسب نیستند و به هیچ عنوان نباید آن ها را درون ماکروفر قرار داد.

ظروف مناسب برای استفاده در ماکروفر

ظروف مناسب برای استفاده در ماکروفر را می توان به از لحاظ جنسف شکل ظاهری و … دسته بندی کرد که در ادامه این بخش درباره این قسمت خواهیم گفت:

از لحاظ جنس و متریال ظروف

متریال بعضی از ظروف مانند ظروف فلزی و مسی و … برای استفاده درون ماکروفر مناسب نیستند، از ظرفی بعضی دیگر همچون ظروف سیلیکونی بسیار ایده آل هستند. در این قسمت در این باره خواهیم گفت.

1- ظروف سیلیکونی، قابل استفاده در ماکروفر

چه-ظروفی-برای-ماکروفر-مناسب-است-مارکیزم-02

ظروف سیلیکونی گزینه ای مناسب برای استفاده درون ماکروفر است که کاملا ایمن می باشد و از طرفی نیز دچار آسیب نخواهد شد. به همین دلیل می توان از این نوع ظروف برای پخت انواع شیرینی و کیک و یا گرم گردن غذاها بهره برد. بنابراین با خیالی راحت از این ظروف استفاده کنید و نگران به وجود آمدن مشکلی نباشید.

2- از ظروف آرکوپال می توان درون ماکروفر استفاده کرد

از ظروف آرکوپال خود با خیالی آسوده در ماکروفر استفاده کنید! شاید خیلی ها نمی دانستند و خیال می کردند که با قرار دادن ظروف آرکوپال خود درون ماکروفر، به آن ها آسیب خواهد رسید اما این گونه نیست! شما می توانید هر کدام از ظروف آرکوپال از کاسه برای گرم کردن سوپ و آش تا سینی و لیوان آرکوپال را درون ماکروفر قرار دهید.

3- ظروف پیرکس برای ماکروفر مناسب هستند!

چه-ظروفی-برای-ماکروفر-مناسب-است-مارکیزم-03

این ظروف شیشیه و شکننده که در بازار به عنوان پیرکس شناخته می شوند برای یخت و پز درون ماکروفر مناسب هستند و آسیبی به آن ها نخواهد رسید البته لازم به ذکر است که قبل از استفاده بهتر است به توصیه های کارخانه سازنده ظروف خود نیز مراجعه کنید تا با خیال راحت آن ها درون ماکروفر قرار دهید.

برای اینکه متوجه شوید ظرف برای پخت و پز مناسب است، ظرف را برای مدت یک دقیقه داخل ماکرو بزارید اگر ظرف داغ شد، بهتر است که تنها برای گرم کردن غذا از آن استفاده کنید.

4- ظروف مقوایی یا کاغذی گزینه ای مناسب!

برای گرم کردن نان، و یا انواع غذاهایی که بدون آب هستند می توانید از ظروف مقوایی بهره ببرید و از هر بابت آسوده خیال باشید.

5- ظروف مخصوص ماکروفر

عموما ظروفی که مخصوص استفاده در ماکروفر هستند با علامتی در پشت آن ها مشخص شده اند. پس اگر زیاد از ماکروفر برای گرم کردن و پخت و پز غذا استفاده می کنید بهتر است هنگام خرید ظروف به این علائم توجه لازم را داشته باشید.

6- ظروف چینی و سرامیکی 

می توانید از ظروف چینی و سرامیکی برای پخت و یا گرم کردن غدا درون ماکروفر استفاده کنید البته با در نظر گرفتن چند نکته: این ظروف فاقد طرح و نقش باشند کاملا ساده باشند. همچنین دقت کنید این ظروف نازک نباشند و دارای ضخامت باشند!

7- کیسه های مخصوص پخت غذا در مایکروفر

برخی کیسه های مخصوص پخت و پز نیز وجود دارند که به نوعی از ظرف های قابل استفاده در مایکروویو به شمار می‌ روند. برای استفاده از کیسه پخت و پز در ماکروفر دقت داشته باشید که نباید سر آن را با شی فلزی ببندید و گره بزنید و همچنین برای خروج بخار لازم است تا شکاف هایی بر روی آن ایجاد کنید.

8- ظروف سفالی

چه ظروفی برای ماکروفر مناسب است؟ نمی توان گفت که ظروف سفالی جزو اصلی ترین و پرکاربرد ترین ظروف برای استفاده در ماکروفر هستند اما برای گرم کردن غذا به صورت کوتاه مدت می توانید از این نوع ظروف بهره ببرید.

9- تابه ماکروفر (Browning Dish)

این تابه مخصوص مایکروفر می باشد و مانند تفلون دارای اندودی است که امواج پزنده را جذب می کند و بسیار داغ می شود . تابه را با توجه به دستورالعمل سازنده داغ می‌کنیم. سپس غذاهایی مانند استیک و همبرگر را با اندکی روغن در آن می گذاریم تا سرخ شود.

10- ظروف پلاستیکی 

چه-ظروفی-برای-ماکروفر-مناسب-است-مارکیزم-04

استفاده از این ظروف درون ماکروفر به صورت 100 درصدی ممنوع نیست و از آن ها می توان در شرایط خاصی استفاده کرد. حتما توجه داشته باشید که ظروف پلاستیکی باید دارای برچسب ایمنی ماکروفر باشند. زیرا برخی از ظروف پلاستیکی ممکن است در اثر حرارت زیاد نرم شده و در نهایت ذوب شوند.

از لحاظ شکل ظاهری

  • از ظروف دایره ای و یا بیضی شکل برای استفاده در ماکروفر استفاده کنید زیرا حرارت را به صورت یکسان به مواد درون ظرف می رسانند.
  • از ظروف گود برای گرم کردن غذا در مایکروویو استفاده کنید.

ظروفی که برای استفاده در ماکروفر مناسب نیستند

در مقابل ظروفی هستند که به هیچ عنوان نباید درون ماکروفر استفاده کنید. بهتر است با لیستی از این ظروف آشنا شوید تا بعدها دچار مشکل نشوید.

از لحاظ جنس و متریال

همانند بالا، بهتر است با ظروفی که از نظر متریال ساخت آن ها ببرای استفاده در ماکروفر مناسب نیستند، آشنا شوید:

 1- ظروف فلزی و استیل 

در اثر استفاده از این نوع ظروف ممکن است که بیش از حد گرم شوند و در ادامه باعث سوختگی مواد غذایی شده و در مواقعی باعث آسیب، ترک خوردگی و یا حتی شکستگی کامل در شیشه ای ماکروفر شوند.

2- ظرف های یونولیت و استایروفوم

چه-ظروفی-برای-ماکروفر-مناسب-است-مارکیزم-05

این ظروف برای استفاده مناسب نیستند مگر در شرایطی خاص! اگر این ظروف دارای علائم مخصوص برای استفاده در ماکروفر باشند.

اما به صورت کلی توصیه می شود از آن ها استفاده نشود.

از لحاظ ظاهر و طراحی

  •  ظروف لب نقره ای و لب طلایی برای استفاده درون ماکروفر مناسب نیستند زیرا در اثر دما و حرارت رنگ و طرح خود را از دست می دهند.
  • از ظروف عمودی شکل و بلند در ماکروفر استفاده نکنید.
  • از ظروف با دهانه باریک درون ماکروفر استفاده نشود.
  • ظروف چینی و سرامیکی که دارای نقش و طراحی هستند مناسب ماکروفر نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *